Vážení sousedé, stále častěji se setkáváme s tím, že někteří nedisciplinovaní sousedé odkládají odpad mimo naše odpadní nádoby. Jde zejména o objemný odpad, který patří buď do pravidelně přistavovaného velkokapacitního kontejneru v Hasově ulici nebo přímo na sběrný dvůr. Mnozí si tak neuvědomují, že takové jednání může vést k přísnému postihu od orgánů státní správy. Odkládání odpadu je zakázáno u všech typů odpadních nádob a to i těch na tříděný odpad. Nechcete-li se tedy dopustit přestupku, vždy tříděný odpad vkládejte do nádob a v případě jejich přeplnění jej nikdy nenechávejte na místě. Magistrát hlavního města Prahy o této skutečnosti informuje všechny občany prostřednictvím letáků umístěných přímo na nádobách.
Vyhláška Hlavního města Prahy č. 26/1999 (Vyhláška hl. m. Prahy, o obecných technických požadavcích na výstavbu v hlavním městě Praze), Článek 13 vliv staveb na životní prostředí, odstavec 4 – říká, že každá budova je povinna mít vyřešeno nakládání s odpady. Na něj navazuje článek 50, který v odstavci 3 říká, že „Každý bytový dům musí mít zabezpečenu funkci shromažďování komunálního odpadu, utříděného podle druhů. 16) Pokud v domě nelze vymezit prostor pro vlastní zařízení na shromažďování komunálního odpadu, musí být v přiměřené vzdálenosti mimo dům vymezena plocha pro umístění sběrných nádob na komunální odpad s napojením na pozemní komunikaci.“ Plocha pro umístění sběrných nádob na komunální odpad je veřejným prostranstvím, uživatel takového místa (ať už je pozemek v jeho vlastnictví nebo nikoli) zodpovídá za čistotu tohoto veřejného prostranství.
Zákon 131/2000 Sb. o Hlavním městě Praze říká v §14b, že „Veřejným prostranstvím jsou všechna náměstí, ulice, tržiště, chodníky, veřejná zeleň, parky a další prostory přístupné každému bez omezení, tedy sloužící obecnému užívání, a to bez ohledu na vlastnictví k tomuto prostoru.“
Veřejná zeleň – § 3 odst. 3 vyhlášky č. 190/1996 Sb., kterou se provádí zákon č. 265/1992 Sb., o zápisech vlastnických a jiných věcných práv k nemovitostem, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 344/1992 Sb., o katastru nemovitostí České republiky, ve znění zákona č. 89/1996 Sb.
V případě, že uživatel tohoto veřejného prostranství nezajistí pořádek a čistotu odběrného místa, vystavuje se postihu podle zákona 131/2000 Sb., který v § 29 říká:
(1) Poruší-li podnikatel při výkonu své podnikatelské činnosti nebo právnická osoba povinnost stanovenou obecně závaznou vyhláškou nebo nařízením hlavního města Prahy, uloží jí hlavní město Praha nebo městská část pokutu až do výše 200 000 Kč.
(2) Fyzické osobě, která neudržuje čistotu a pořádek na pozemku, který užívá nebo vlastní, a naruší tím vzhled městské části, může městská část uložit pokutu až do výše 100 000 Kč.
(3) Právnické osobě nebo podnikateli, kteří neudržují čistotu a pořádek na pozemku, který užívají nebo vlastní, a naruší tím vzhled městské části, může městská část uložit pokutu až do výše 500 000 Kč.
Odkládání odpadu mimo sběrné nádoby a znečišťování stanoviště sběrných nádob je přestupkem proti veřejnému pořádku a může být postihováno pokutou až do výše 50 000 Kč. Objemný odpad lze odložit ZDARMA ve sběrných dvorech hlavního města Prahy či velkoobjemových kontejnerů umisťovaných v ulicích města.