Bojujete se špatnou kvalitou vzduchu ve svém bytě?

Vážení sousedé, pokud vás trápí kvalita vzduchu v bytě, zvýšená prašnost či zápach, kterým vám znepříjemňuje život některý ze sousedů, máte dvě možnosti. Buď se z domu odstěhovat, nebo se pokusit s kvalitou vzduchu v bytě něco udělat. Naprostým základem dobré kvality vzduchu v bytě je dostatečné větrání. Málokdo ví, že norma určuje, že bychom v bytě měli udržovat množství CO2 na hodnotě méně než 1000 ppm. Bez rekuperační jednotky, která zajišťuje automatické odvětrávání, nám nezbývá nic než pravidelně otevřít okna a zajistit rychlou výměnu vzduchu tak, aby nedošlo k vychladnutí stěn bytové jednotky (v zimních měsících), nebo stálé větrání pomocí ventilace (v letních měsících). Podle měření provedených v českých domácnostech by muselo docházet k větrání prakticky každých 30 minut, pokud bychom chtěli dodržet již zmíněnou normu týkající se obsahu CO2. Zvažte tedy, zda-li ve svém bytě větráte dostatečně.

Co s kuřáky?
Pokud v bytě větráte dostatečně, ale vzduch ve vašem okolí vám zamořuje bezohledný soused kuřák, pak je každá rada drahá. Pokud soused není ochoten chodit kouřit mimo dům, můžete zvážit civilní žalobu (cigaretový kouř je nebezpečný, zapáchá a podle občanského zákoníku je vnímán jako emise – můžete soud požádat, aby takové jednání sousedovi zakázal, pokud jde o intenzitu nepřiměřenou místním poměrům. Pokud soused rozhodnutí soudu nerespektuje, může soud přistoupit i variantě nařízeného prodeje bytu. Jistě všichni znáte situaci, kdy v letních měsících noční teploty dosahují tropických hodnot a vy musíte mít zavřená okna, protože váš soused bezohledně kouří z okna nebo lodžie ještě o půlnoci. V domech, kde je větrání oknem nebo lodžií jediným způsobem, jak do bytu dostat trochu čerstvého vzduchu, je skutečným utrpením takové jednání snášet. Zvláště pokud máte malé děti, trpíte alergiemi, astmatem nebo jste prodělali onkologické onemocnění. Je zde tedy vysoká šance, že vaše civilní žaloba bude úspěšná. Druhou možností je navrhnout zákaz kouření ve společných prostorách domu. Potom, co vešel v platnost protikuřácký zákon, přistoupila řada SVJ ke změně svých stanov a domovních řádů a kouření ve společných prostorách zakazuje (a to jak ze zdravotních, tak bezpečnostních důvodů). Ti, kterým na dodržování domovního řádu i stanov záleží, zajistí jejich vymahatelnost třeba smluvní pokutou.

Špatná kvalita vzduchu vládne v bytech i bez kuřáků
Podle provedeného opakovaného měření dosahuje množství pevných částic (PM) v našem domě opravdu velmi vysokých hodnot. Přestože v bytě uklízíte několikrát týdně, zvýšená hodnota polétavého prachu vás jistě nepříjemně překvapí. Mezi zdroje PM jsou obvykle řazeny činnosti v zemědělství, stavební činnost (zejména pohyb vozidel na nezpevněném povrchu), spalování (ať už při vaření nebo i hoření cigaret), provoz dieslových motorů a celá řada dalších (viz článek). Množství uvolněných PM do okolního prostředí závisí i na vlhkosti v blízkosti zdroje. V období sucha se množství PM pochopitelně zvyšuje. Jaký vliv má PM na zdraví lidí? Obecně lze říci, že čím menší je PM částice, tím negativnější vliv má na lidské zdraví. Riziko spojené s částicemi PM2,5 a PM1 je nejpodstatnější. Míru vlivu na zdraví určuje i doba expozice. Je tedy podstatné, zda-li jsme účinkům těchto částic vystaveni krátkodobě nebo dlouhodobě. Inhalace pevných prachových částic poškozuje kardiovaskulární a plicní systém. Může vést k vyššímu počtu zánětlivých onemocnění plic. Při dlouhodobém působení dochází ke snížení plicních funkcí, k vyššímu počtu chorob dolních cest dýchacích a zvýšení výskytu CHOPN. Podle dostupných informací je průměrná hodnota roční koncentrace pevných částic (2011) PM2,5 v Praze 17–25 μg/m3. Po dobu uplnulých 3 týdnů jsem prováděl opakovaná měření PM v bytě a na chodbě v domě. Naprosto mě šokovalo, že hodnota dosahovala až 170-220 μg/m3. Po dokončení prací na výměně plynovodu klesla nejvyšší hodnota na 140 μg/m3. Na takové hodnotě se velkou měrou podílí zejména prach a cigaretový kouř z okolních bytových jednotek.

Jak situaci řešit?
Jednou z možností je pořízení čističky vzduchu, která vám může pomoci zlepšit kvalitu vzduchu v bytě. Při výběru se zaměřte na to, aby čistička vzduchu skutečně čistila vzduch a nefungovala jen jako odchytávač větších prachových částic pomocí statické elektřiny. Skutečná čistička vzduchu, která má zlepšit kvalitu vzduchu obsahuje minimálně filtr prachových částic, antibakteriální filtr, HEPA filtr a volitelně ionizátor vzduchu. V současné době jsou na trhu i čističky, které obsahují až 7 specializovaných filtrů (prachový filtr, katalytický filtr, formaldehydový filtr, antibakteriální filtr, HEPA filtr, UV sterilizační lampu a negativní Anion Ionizátor). Jejich cena se pohybuje mezi 10 000 – 20 000 Kč. Jednotlivé typy čističek se pochopitelně liší i rychlostí čištění (některé dokáží pročistit vzduch v celém bytě za 3 hodiny) a mírou hlučnosti. Pokud nechcete, aby vás čistička vzduchu rušila při práci nebo sledování televize, pohlídejte si, aby její hlučnost nepřekročila 50 dB. Čističky vzduchu dokáží velmi efektivně snižovat množství PM, neutralizovat pachy a odchytávat ze vzduchu některé jedovaté látky. Všechno něco stojí, zlepšení kvality vzduchu pro vás bude znamenat pravidelnou výměnu filtrů (zde velmi záleží na typu čističky – některé vyžadují výměnu filtrů několikrát do roka, jiným stačí výměna jednou ročně či jednou za dva roky), jejichž cena dosáhne několika tisíc korun. Současně nesmíme zapomenout na cenu elektrické energie. Je třeba počítat s tím, že čistička by měla být v provozu alespoň 3-4 hodiny denně (samozřejmě v závislosti na množství pročištěného vzduchu a velikosti místnosti). Z vlastní zkušnosti mohu potvrdit, že zlepšení kvality vzduchu je skutečně znatelné, proto vám pořízení takového pomocníka vřele doporučuji.

Označeno v Provozní záležitosti
Označeno s: , , , , , , , , , , , , , , ,