Jste připraveni na DVB-T2? Už jste vyzkoušeli internetové vysílání?

Vážení sousedé, již v roce 2021 dojde v ČR k přechodu na novou vysílací technologii DVB-T2 a z tohoto důvodu je třeba promyslet, jakým způsobem chcete nadále sledovat televizní vysílání. První možností je přijímání signálu prostřednictvím antény – a to buď společné nebo běžné interiérové. Kterákoli z těchto antén by však měla být vybavena filtrem LTE/4G vysílání, aby nedocházelo k rušení signálu mobilními telefony. Pro bezproblémový provoz běžně dostačuje interiérová anténa se ziskem 46 dbi, kterou lze napájet i z USB portu televize a její rozměry jsou naprosto zanedbatelné (můžete ji lehce nainstalovat přímo za plochou televizi, takže není nijak vidět). Osobně mám výbornou zkušenost s anténou značky EMOS, kterou pořídíte v různých internetových obchodech od 290 – 390 Kč. K tomu, abyste mohli sledovat vysílání DVBT2 však potřebujete i televizi, která toto vysílání podporuje. Pokud máte televizi, která nepodporuje dekódování signálu DVBT2, budete nuceni si buď pořídit nový set-top-box nebo novou televizi, která si s novým standardem poradí. Ať už tedy zvolíte kteroukoli z těchto variant, měli byste mít na paměti jednu důležitou věc. V ČR je DVBT2 signál zakódován pomocí speciálního kodeku HEVC, proto podpora běžného DVBT2 nestačí. Vždy ověřte, že zařízení podporuje HEVC. Máte-li připojení k anténě a zařízení DVBT2 s podporou kodeku HEVC, nic vám ve sledování volně šířených programů nebrání.

Kabelová televize

Dalším možným řešením je připojení kabelové televize. V našem domě jsou k dispozici rozvody společnosti UPC. Ceny balíčků jsou závislé na počtu kanálů. Nejlevnější pořídíte za 299 Kč a obsahuje 60 programů (z toho 40 v HD). Balíček, který obsahuje 120 programů (z toho 69 v HD kvalitě) stojí 499 Kč. Nejdražší balíček pořídíte za 899 Kč měsíčně a obsahuje 150 programů (z toho 85 v HD). Ceny jsou platné v počátku roku 2019 a jsou pochopitelně závislé na tom, zda-li využíváte více služeb této společnosti – pokud využíváte navíc internet nebo telefon, můžete získat různé kombinované slevy. Dejte si však velký pozor na to, zda-li jde o cenu konečnou. K ceně balíčku je nutné připočíst i částku za pronájem modemu (měsíční poplatek). V případě UPC jde o částku 70 Kč měsíčně. U všech poskytovatelů tedy vždy srovnávejte až konečnou cenu služby.

Kabelová televize má tu výhodu, že má širší nabídku programů než běžné pozemní vysílání a nezáleží na tom, zda-li máte televizi standardu DVB-T nebo DVB-T2. Kabelové televize aktuálně vysílají nejčastěji ve formátu DVB-T. Dekódování signálu zajišťuje speciální set-top-box, který má výstup přímo pro vaši TV. Poskytovatelé kabelových televizí navíc kombinují klasické kabelové vysílání s internetovým vysíláním, máte tak často přístup i do rozsáhlé filmotéky, ze které si můžete konkrétní titul spustit když máte čas a chuť nebo si přehrát běžné televizní vysílání až 7 dní zpětně. Pokud se spokojíte se základní nabídkou programů, měli byste vědět, že tu můžete získat i zdarma jako součást tarifu připojení k internetu, čtěte proto pozorně jeho specifikaci.

IPTV / Internetová televize od poskytovatele

Pokud máte k dispozici pevné internetové připojení, máte možnost si pořídit internetovou televizi od některého z operátorů (nejsou to jen mobilní operátoři jako je T-Mobile nebo O2, je jich celá řada a stále přibývají další). Tito poskytovatelé mají pro příjem vysílání buď vlastní set-top-box, který připojíte k internetu pomocí kabelu popř. WiFi, nebo speciální aplikaci pro chytré televize. Většina operátorů nabízí nejen vysílání běžně dostupných volných kanálů, ale po vzoru kabelových televizí nabízí různé balíčky, které se liší šíří nabídky programů. Internetová televize může do značné míry připomínat běžnou kabelovou televizi. Od běžné kabelové televize se odlišuje tím, že pro svou distribuci přímo využívá internet a ne pevné kabelové připojení poskytovatele. Internetovou televizi tak můžete sledovat kdekoli, kde máte připojení k internetu. Program opět můžete sledovat několik dní zpětně a zvolené pořady si “nahrávat”. Program ve skutečnosti nenahráváte, pouze si ho virtuálně uložíte do své knihovny tak, aby byl dostupný mimo stanovené základní období pro zpětné přehrávání.

Uvádí se, že pro bezproblémový provoz internetové televize potřebujete stabilní internetové připojení min. 5 MB/s. Pokud máte pevný internet přes kabelovou televizi, kde jsou nejnižší tarify s 50 MB/s nebo 150 MB/s, nic vám v příjmu internetové televize nebrání. S takovou rychlostí připojení nebudete mít pravděpodobně problémy ani při sledování streamovaného vysílání v rozlišení 4K.  Chcete-li sledovat vysílání ve 4K, jeho dostupnost je zatím bohužel velmi omezená. V tomto rozlišení vysílá například známá streamocí služba NETFLIX.

Pokud jste zákazníkem některého z mobilních operátorů (T-Mobile nebo O2) je velmi pravděpodobné, že při odběru dalších služeb můžete čerpat slevy. Internetová televize poskytovaná mobilním operátorem tak pro vás může být cenově nejvýhodnější.

Pro přehled a případné srovnání  (leden 2019) – jeden z mobilních operátorů (TMCZ) nabízí základní televizní balíček 74 programů (z toho 31 v HD) za 399 Kč. Balíček 108 programů (z toho 46 v HD) za 499 Kč. Balíček 131 programů (z toho 48 v HD) za 599. Nejdražší balíček 136 programů (z toho 53 v HD) nabízí za 899 Kč. Za pronájem set top boxu pak připočtěte 50 Kč měsíčně. Pokud využíváte další služby (např. mobilní tarif nebo pevné připojení k internetu) můžete získat  slevu díky programu Magenta 1.

IPTV / Internetová televize zdarma

Pokud máte chytrou televizi – tedy takovou, která je připojená k internetu a je možno do ní instalovat aplikace, můžete přijímat internetové televizní vysílání (IPTV) i bez set-top-boxu. Ten, jak správně tušíte, nahradí aplikace.  Ke sledování televize buď používáte aplikaci poskytovatele s konkrétní programovou nabídkou nebo aplikaci univerzální, ve které si programovou nabídku sestavujete sami.  V univerzální aplikaci můžete přijímat neomezené množství programů z různých zdrojů (u každého lze nastavit konkrétní přístupové údaje). Nic vám tedy nebrání mít třeba 3000 programů.

Jak již bylo řečeno na začátku, ke sledování internetového vysílání na chytré televizi budeme potřebovat aplikaci, která dokáže nahradit set-top-box a funguje jako přehrávač jednotlivých streamů a seznam kanálů (tzv. playlist). Zvolíme tedy nějakou univerzální aplikaci, která není navázána na konkrétního poskytovatele. V televizích Samsung takových aplikací naleznete hned několik. Vstupte do nabídky aplikací nazvané Samsung Apps a vyhledejte buď aplikaci Smart IPTV (červeno bílá ikona) nebo OTTPlayer (fialová ikona).

Nyní nám už chybí jen seznam kanálů, které chceme sledovat. Playlist ve formátu m3u8 je zjednodušeně řečeno soubor obsahující seznam televizních kanálů, které chcete sledovat a internetové odkazy na jejich vysílání. V tomto playlistu mohou být i vaše oblíbené živé kanály na youtube nebo jiných streamovacích serverech.  Pokud nevíte, jak takový playlist vypadá, nebo jak ho vytvořit, stačí zadat do vyhledávače heslo “co je to M3U8?”. Na internetu lze najít celou řadu již vytvořených playlistů rozdělených do kategorií podle žánru nebo si playlist můžete sami sestavit z odkazů na konkrétní streamy oblíbených internetových televizí.

Smart IPTV

Tuto aplikaci si můžete vyzkoušet na 7 dní zcela zdarma. Je dostupná pro chytré televize LG, Samsung, Android TV, Amazon FireTV. Pokud se vám osvědčí a chtěli byste ji používat i po zkušební lhůtě, zaplatíte on-line jednorázový poplatek 5 Eur. Platit lze platební kartou nebo službou PayPal. Aplikace má naprosto primitivní nastavení. Po spuštění aplikace stačí navštívit internetovou adresu, kterou uvidíte na obrazovce. Zde zadáte MAC adresu své televize (12 čísel a písmen oddělených dvojtečkou) a vložíte playlist ve formátu m3u8. Po odeslání se playlist automaticky nahraje do aplikace ve vaší chytré televizi. Pokud jste si zatím svůj playlist nesestavili, autoři aplikace vám připravili ukázku deseti programů. Jeden z nich vysílá dokonce v rozlišení 4K. Těchto deset ukázkových programů můžete sledovat ihned po spuštění aplikace a bez jakéhokoli nastavování.

OTTPlayer

OTTPlayer je aktuálně zcela zdarma. Aplikace po instalaci vyžaduje přihlášení. Je tedy nutné navštívit internetovou stránku uvedenou na obrazovce, zde si vytvořit účet a pomocí tohoto účtu se přihlásit i v aplikaci v televizi. Playlist vytvoříte ručně na internetových stránkách nebo jej můžete naimportovat v některém z podporovaných formátů (ideálně M3U). Při vytvoření nebo importu zvolíte, ve které z vašich přihlášených televizí mají být programy dostupné. To je vše.

Streamovací služby HBO GO a Netflix

Pokud vás nabídka kabelových televizí nebo operátorů nenadchla, nemáte čas sledovat desítky a stovky programů ať už kabelových nebo internetových televizí, možná pro vás budou “to pravé” streamovací služby. Pochopitelně jich existuje celá řada (některé jsou provozované i domácími televizními společnostmi). My se ale zaměříme na dvě asi nejznámější. Jednou z nich je HBO GO a druhou je NETFLIX. Velkou výhodou streamovacích služeb je to, že nevysílají v podobě, jak jste tomu zvyklí u klasické televize. Zde neexistuje žádný lineární program. Nemusíte si tak hlídat začátek vašeho oblíbeného programu. Televizi si pouštíte tehdy, když máte čas a náladu. Televize se tedy přizpůsobuje vám a nikoliv vy jí. Je to praktické a pohodlné. Kdykoli můžete přehrávání přerušit a pokračovat jindy. Můžete ve vysílání přetáčet, využívat vysílání v různých jazycích (včetně češtiny) nebo zobrazení titulků. Obě zmíněné streamovací služby mají obrovskou filmotéku nabitou světovými trháky, ale i filmy a seriály z vlastní produkce.

Netflix podporuje streamování v rozlišení 4K. HBO GO sice ve 4K nestreamuje, ale má oproti Netflixu drtivou většinu obsahu s českým dabingem nebo minimálně s českými titulky. Netflix v lokalizaci titulů značně pokulhává, protože české titulky má jen zlomek obsahu. Většinu programu je tak nutné sledovat v angličtině (popřípadě dalších dostupných jazycích). Novinkou, kterou doposud nabízí jen Netflix je interaktivní vývoj děje. Tato nová funkce je zatím dostupná jen u jednoho pilotního pořadu. Zdá se, že se v budoucnu budeme moci těšit na to, že se v konkrétním okamžiku děj filmu nebo seriálu zastaví a divák si sám zvolí, jakým směrem bude děj pokračovat. Takový interaktivní vývoj děje určitě znáte z Kinoautomatu nebo známého českého seriálu Rozpaky kuchaře Svatopluka.

Cena obou streamovacích služeb je poměrně příznivá. Obě lze pořídit za cenu, která odpovídá ceně jedné nebo dvou vstupenek do kina. To se vzhledem k rozsahu obsahu a kvalitě produkce opravdu vyplatí. HBO GO stojí  129 Kč měsíčně a podporuje streamování v HD kvalitě. Kvalita obrazu se dynamicky přizpůsobuje kvalitě připojení. Program můžete sledovat v aplikaci pro smart TV, ale samozřejmě i přes mobilní telefony nebo tablety. První měsíc je služba ZDARMA! 

Netflix lze pořídit v různých balíčcích. Ten nejlevnější za 199 Kč neumožňuje přehrávání v HD kvalitě a obsah lze přehrávat pouze na jednom zařízení. Dražší balíček za 259 Kč již umožňuje přehrávání v HD a současně na 2 zařízeních. Nejdražší balíček stojí 319 Kč a podporuje nejen HD, ale dokonce ULTRA HD přehrávání, přehrávat lze současně na 4 zařízeních.

Označeno v Tipy
Označeno s: , , , , ,