Získali jste do své poštovní schránky semena slunečnice jako dárek a nejste si jisti správným postupem při jejich pěstování? Na této stránce se dozvíte veškeré informace, které byste mohli potřebovat. Věříme, že Vám semena přinesou spoustu radosti z vlastních výpěstků a samozřejmě budeme velmi rádi, pokud nám dáte vědět, jak se vám při pěstování dařilo.
Slunečnice roční
(Helianthus annuus) je známá jednoletá rostlina charakteristická svým velkým žlutým květem. Tyto rostliny dorůstají výšky až 4 metrů a jsou známy pro svůj heliotropismus - otáčení mladých květů za sluncem.
Použití:
Rostlina je vhodná pro solitérní i skupinovou výsadbu a je vhodná i křezu. Rostlina je často využívaným zdrojem semen pro krmení ptactva. Vzhledem k tomu, že semena jsou velmi tučná, se doporučuje používat semena spíše do krmných směsí. Pro krmení jsou vhodné zejména odrůdy s bílými semeny. Pokud chceme semena využít ke krmení nebo k setí slunečnic v příštím roce, je třeba oddělená květenství se semeny odstřihnout a na suchém a dobře větraném místě nechat dozrát. Květ zhnědne a vyschne. Zralá semena poznáte snadno, mají sytě černou barvu a jsou na suchá na dotyk.
Obecně o pěstování:
Slunečnice preferují jižní až jihozápadně orientovaná stanoviště. Vyhovují jim výživné půdy a vydatná zálivka. Budete-li je sázet na jižní stanoviště a chcete zabránit častému zasychání spodních listů a vadnutí rostlin, které způsobují vysoké letní teploty a nedostatek vláhy, můžete ještě před vysetím semen substrát obohatit o hydrogel nebo zakoupit substrát již hydrogelem obohacený. Řada takových substrátů je dostupná ve známých hobbymarketech. Rostlina nemá hluboký kořenový sytém, nesmíme proto zapomenout poskytnout jí dostatečnou oporu, která by zabránila zlomení nebo vyvrácení rostlin při silnějším větru. Slunečnice může trpět na běžné choroby, mezi které patří například plíseň šedá či hlízenka obecná. Slunečnice také bývá často napadena mšicemi nebo sviluškami. Pro boj s těmito chorobami a škůdci existuje celá řada účinných přírodních prostředků. Chceme-li slunečnici pěstovat jako zdroj semen - např. pro krmení ptactva, je nutné květy včas oddělit od rostliny a nechat dozrát.
Pokyny pro pěstování:
Sázejte do výživného substrátu, semena zatlačte do hloubky 10-15 cm v období od dubna do června. Rostlina dorůstá až 4 metrové výšky, je tedy třeba ji zajistit dostatečnou oporu (kvůli větru a mělkému kořenovému systému) jak již bylo uvedeno výše. Zaléváme vydatně (každý den) a podle typu půdy hnojíme 1x za 7 nebo 14 dní (ideálně přírodními hnojivy). Průběžně ošetřujeme proti škůdcům (mšice, plíseň šedá, svilušky) přírodními prostředky. Na mšice je velmi efektivní roztok 0,5 litru vody, 1 lžíce řepkového oleje a 1-4 lžíce chilli omáčky (tabasco), dalším velmi vhodným a účinným prostředkem je biologický postřik BIOOL (vyrábí společnost AgroBio), který má ochrannou lhůtu pouhý jeden den. Postřiky neaplikujeme na květy! Pro upevnění rostlin k opoře použijeme přírodní provázky (sisál) nebo pásky se suchými zipy, ideálně s dostečnou vůlí, aby se nezařezávaly.
Máte zájem o více semen?
Chcete věnovat více radosti a obdarovat semeny slunečnice i své přátele? Stalo se, že Vám počet semen v našem dárkovém balení nestačí? Není nic snazšího, než si další semena zdarma objednat v našem elektronickém obchodě. Nezapomeňte, že pro nákup v elektronickém obchodě musíte mít vytvořen uživatelský účet a být přihlášeni. Odkaz na elektronický obchod (e-shop) najdete v pravé části navigačního menu (po přihlášení). O průběhu vyřízení vaší objednávky budete informováni elektronickou poštou. Semena vám budou doručena přímo do poštovní schránky v našem domě. Berte, prosím, na vědomí, že tato nabídka je nekomerční, určená pouze obyvatelům našeho domu a je platná pouze do vyčerpání zásob.