Dne 17.6.2016 se na našem pozemku objevil uhynulý holub. Podle stavu mrtvého zvířete je velmi pravděpodobné, že se o jeho “částečnou likvidaci” pokoušela některá z koček v našem okolí. O této události byl infomován zástupce výboru SVJ, kterého jsem prostřednictvím SMS zprávy požádal o zajištění odstranění mrtvého zvířete. Velmi nepříjemně mě překvapilo, že zástupce výboru SVJ k této věci zaujal velmi nečekané stanovisko a svým svérázným způsobem mě informoval, že nejjednodušší řešení bude, pokud holuba z pozemku SVJ odstraním sám pomocí rukavic a sáčku. Tento postup je nejen naprosto nevhodný z hygienických důvodů, ale došlo by tím i k porušení zákona o odpadech. Vzhledem k tomu, kolik práce bezúplatně odvádím v okolí domu na pozemcích SVJ, považuji takovou odpověď i za přinejmenším drzou.
Byl bych velice rád, kdyby si členové výboru konečně uvědomili, že za správu budovy a pozemku je odpovědný výbor SVJ a za tímto účelem byl i zvolen a je odměňován. Výbor zde není od toho, aby nás poučoval o tom, jak máme odstraňovat mrtvé ptáky z našeho pozemku, ale má odstranění zajistit. Zvláště pak považuji za naprosto nemístné, aby zástupce výboru v této věci uváděl nepravdivé informace a téměř se členům vysmíval. Takové jednání je nejen infantilní, ale naprosto není hodno dospělého, inteligentního člověka a voleného zástupce členů SVJ.
Budeme-li místo očekávaného zajištění služby od členů výboru poslouchat přednášky (a to mnohdy naprosto nesmyslné), měli bychom zauvažovat o personální změně obsazení výboru jako celku. Výbor nemá diskutovat, ale bezprostředně zajistit to, co je třeba. Jak říká stará česká moudrost: “Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody”. Členství ve výboru SVJ je především služba svým bližním, která vyžaduje vnitřní vyrovnanost, disciplínu a psychickou odolnost. Tuto skutečnost si (bohužel) členové výboru stále nedokázali uvědomit a přesvědčují nás o tom nejen na shromážděních.
Co k likvidaci kadáveru říká Městská veterinární správa v Praze?
- Likvidace domácích zvířat hospodářských – je chovatel povinen zajistit odvoz a likvidaci kadáveru zvířete asanační službou.
- Likvidace domácích zvířat nehospodářských (mazlíčků) – může chovatel
- zakopat na svém pozemku, s výjimkou přežvýkavců a prasat, anebo zvířat nemocných a podezřelých nakažením nebezpečnou nákazou. Kadáver koně v zájmovém chovu lze zakopat jen se souhlasem krajské veterinární správy a za podmínek jí stanovených; chovatel je dále povinen místo zahrabání kadáveru koně označit způsobem stanoveným prováděcím právním předpisem a toto označení zachovávat po dobu 10 let.
- odevzdat kadáver na nejbližším místě se zřízeným kafilerním boxem (veterinární ošetřovna)
- Likvidace toulavých zvířat – povinnost likvidovat kadáver má obec. Nálezce kontaktuje Obecní úřad, nebo Správu služeb městské policie hl.m. Prahy a jejich asanační služby (www.upozpraha.cz), nebo městskou policii na t.č. 156.
- Likvidace mrtvých volně žijících zvířat (včetně holubů) – povinnost likvidovat kadáver má obec. Nálezce kontaktuje Obecní úřad, nebo Správu služeb městské policie hl.m. Prahy a jejich asanační služby (www.upozpraha.cz), nebo městskou policii na t.č. 156. Při nálezu většího počtu uhynulých ptáků (od 5 kusů) nebo i jednotlivých uhynulých vodních ptáků vždy kontaktujte veterinárního lékaře místně příslušné krajské veterinární správy.
- Mrvá zvířata ve volné přírodě – nalezená uhynulá zvěř podléhá ustanovením zákona č. 449/2001 Sb. o myslivosti. Je majetkem místního mysliveckého sdružení. Doporučujeme uhynulá zvířata nechat ležet v místě nálezu pro uzavření potravního řetězce. Hromadné úhyny zvířat od 5 kusů výš, doporučujeme hlásit místně příslušné krajské veterinární správě.
Obecné zásady:
Doporučená ochrana obyvatel přicházejících do styku s uhynulými ptáky (je-li to nezbytně nutné) je přinejmenším použití ochranných rukavic, roušky, pevných bot a čepice zakrývající vlasy. Po provedené likvidaci je nezbytné provést důkladnou desinfekci rukou desinfekčním mýdlem. Informace týkající se ptačí chřipky jsou zveřejňovány na internetových stránkách Státní veterinární správy na www.svscr.cz.
Obec pro likvidaci uhynulých zvířat může kontaktovat k odvozu spádový asanační podnik, nebo kontaktovat k odvozu osoby, které mají povolení k výkonu veterinární asanační činnosti (např. osoby, které provádějí dezinfekci, dezinsekci, deratizaci), nebo kontaktovat soukromého veterinárního lékaře, který má v rámci své veterinární ordinace kafilerní box, nebo podá informaci o umístění sběrného kafilerního boxu. Veternární asanace je řešena § 39 až 42 zákona č. 166/1999 Sb., O veterinární péči a o změně některé souvisejících zákonů (veterinární zákon). Veterinární asanaci na území hl. m. Prahy zajišťuje Správa služeb MP HMP prostřednictvím útulků pro opuštěná zvířata a odchytové služby (www.upozpraha.cz). Odchytová služba sváží zvířata (např.: psy, kočky, lišky, ptáky, apod.), která nejsou ve velkém stádiu rozkladu a jejichž hmotnost nepřesahuje 50 kg. Uhynulá zvířata jsou ukládána do mrazících kafilerních boxů, odkud si je k další likvidaci přebírá Veterinární asanační ústav Biřkov.
Jak tedy na to?
Uhynulá zvířata nejsou odpadem dle zákona o odpadech a v žádném případě nepatří do kontejnerů na směsný odpad! Obecně se doporučuje s mrtvými zvířaty nemanipulovat a pověřit jejich likvidací odborníka. V každém případě lze doporučit na uhynulé zvíře vůbec nesahat, a pokud je to nezbytně nutné, tak pouze v rukavicích nejlépe na jednorázové použití, zvíře uložit do neprodyšného pytle a dopravit je do některého z kafilerních boxů (např. státních veterinárních ústavů). Situaci je však nejlepší řešit oznámením obci. Vyžaduje-li to situace, tak místně příslušné krajské veterinární správě.