Za solení chodníků hrozí vysoká pokuta!

Vážení sousedé, možná vás také zaujalo, že některé chodníky v našem okolí jeví známky chemického ošetření. Již od roku 2009 však magistrátní vyhláška použití chemikálií ve většině případů zakazuje (změna v roce 2012 na tomto zákazu téměř nic nemění). Magistrát zakazuje ošetřovat chodníky chloridem sodným, tedy kuchyňskou solí, ale i chloridem vápenatým. Nesmí se používat ani směsi těchto solí, ani škvára nebo popel. Naopak Praha k údržbě doporučuje písek nebo štěrk. Jejich zrna ale nesmí být větší než čtyři milimetry. Za  porušení vyhlášky hrozí fyzickým osobám pokuta ve výši 30 000 Kč. V případě, že se téhož jednání dopustí právnická osoba, pokuta může dosáhnout až výše 200 000 Kč. Praha se tak přidala k řadě evropských metropolí, které solení chodníků zakázaly, protože škodí jak lidem, tak především zvířatům a okolní zeleni. To však není vše. Sůl, která proniká do půdy poškozuje kořeny stromů i základy budov.

Jak sůl poškozuje okolní prostředí?
Sůl reaguje s kovovými součástmi železobetonových konstrukcí a pochopitelně i kontaminuje zdroje podzemních vod. Sůl je velmi agresivní a bývá i častou příčinou poškození stožárů pouličního osvětlení. Takové poškození je pochopitelně velmi závažným problémem, protože padající stožár může kolemjdoucím způsobit smrtelné zranění. Sůl zásadně poškozuje i obuv. Nedivte se proto, pokud vaše zimní obuv po několika zimních týdnech vykazuje známky závažného poškození.  Sůlk totiž nejen postupně rozežírá podrážky, ale slaná břečka zanechává na botách bílý povlak, který z bot nejde odstranit. Mnoho výrobců bot varuje před použitím bot ve slaném prostředí a reklamace takto poškozené obuvi zásadně neuznává.

Vliv na živé tvory
Chemicky ošetřené chodníky způsobují i vážné zdravotní potíže živým tvorům. Pokud jste někdy viděli, jakým způsobem dokáže sůl poškodit gumovou podrážku bot, jistě si dokážete představit jak dokáže poškodit psí tlapky. Posolený chodník narušuje jejich povrch a jakýkoli kontakt se slanou směsí pak zvířatům působí nestesitelnou bolest. Rány jsou hluboké až do masa a hrozí zde velké riziko infekce. Pokud majitelé psů psí tlapky neumyjí a neošetří, hrozí zvířatům požitím soli fatální poškození ledvin, které může dokonce skončit i jejich akutním selháním. Podle názoru veterináře by k odstranění většiny soli z psích tlapek vyžadovalo jejich ponoření do čisté vody na dobu delší než 5 minut. Jistě chápete, že něčeho takového je 3-4x denně téměř nemožné dosáhnout.

Bezohlednost, pohodlnost nebo hloupost?
Jak již bylo řečeno, obecně závazná vyhláška platná od roku 2009 jasně ukládá, že sníh je třeba z chodníků odstraňovat a to s maximální zbytkovou výškou 2 cm. Dále nařizuje, aby byl chodník posypán intertním materiálem s maximální velikostí zrna 4 mm. Ač byla vyhláška v roce 2012 změněna a chemické ošetření bylo znovu povoleno, je tak možné jen v přesně stanovených případech – pokud jde o “strojně čištěné chodníky, schody a lávky. Nesmí pod nimi být zároveň uloženy inženýrské sítě a musí být „odděleny od zelených ploch a pásů pro stromy takovým způsobem, aby na ně nemohl stékat slaný roztok”. Je velmi zvláštní, že po řadu let byl sníh u našeho domu odhrabáván v rámci úklidu domu případně bývalým předsedou SVJ (oba v seniorském věku). Nyní snad odklízení sněhu něco brání?

Kdo by měl chodník před naším domem uklízet?
Uvědomte si, jakou částku platíme každý měsíc za úklid našeho domu a především to, že je na úklid najata osoba řádově o polovinu mladší než jaká úklid prováděla původně. V takové situaci nedochází k mechanickému odstranění sněhu, ale k posypu chodníku solí?! Má něco takového logiku? Má význam přeplácet úklidové služby, když nepřináší uspokojivý výsledek? Je obecně známo, že je sůl pro údržbu chodníků nevhodná a jaké jsou negativní důsledky jejího použití. Právě proto je ve většině případů vyhláškou zakázána! To, že je přístupový chodník k našemu domu ve vlastnictví SVJ nic na uvedených faktech nemění! To, že je něco na našem pozemku neznamená, že se musíme chovat hloupě a jít proti zdravému rozumu.

Co situaci ještě více zhoršuje?
Sůl je na botách roznášena do celého suterénu domu i nového výtahu. Velká řada ploch je solným roztokem narušována. Při výměně vstupních dveří domu došlo naprosto nepochopitelně k odstranění všech “korýtek” na rohožky, které držely vodu na jednom místě. Díky tomu hrozí vysoké riziko uklouznutí v celém suterénu i přízemí a rozpuštěnou sůl roznášíme na své obuvi po celém domě.

Trvejme na tom, aby bylo okamžitě upuštěno od použití soli v okolí našeho domu. Nenechme  jedince ničit životní prostředí a zdraví zvířat. Nenechme ničit náš dům, obuv ani zeleň. Dejte vedení SVJ najevo, že existují i šetrné způsoby údržby jako je odhrabávání a posyp.

Označeno v Oznámení, Provozní záležitosti