Projednejme na shromáždění dlouhodobý problém se vstupními dveřmi!

Jak jistě víte, vstupní dveře jsou v našem domě tématem číslo jedna. Od okamžiku, kdy byly nové vstupní dveře nainstalovány řešíme problém s jejich hlučností a obtížnou seřiditelností. Řada z vás si také stěžuje na jejich váhu a fakt, že dveře zůstávají poměrně často nedovřeny. Tento fakt mohu potvrdit, protože ač byly v suterénu našeho domu instalovány protiprůvanové dveře, na nedovírání dveří se téměř nic nezměnilo. Sám jsem byl v posledních 2 dnech svědkem toho, že zejména obyvatelky našeho domu nedovření domu naprosto ignorují a na případné upozornění reagují s úsměvem, ale dveře i tak nedovřou a odcházejí. Proti takovému přístupu se bohužel příliš bojovat nedá. Problém s váhou dveří je řešitelný. Dveře samy o sobě totiž tak těžké nejsou, problém je v nastavení dveřního zavírače, u kterého lze nastavit odpor, který mají dveře klást při otevírání. Zdá-li se vám, že jsou dveře těžké, upozorněte na to zástupce výboru a ti mohou provést úpravu nastavení dveřního zavírače. Pokud dveřní zavírač reaguje na počasí (rozdíly teplot) a není spolehlivý ani v dovírání, nic nám nebrání v tom jej vyměnit. To, že všechny závady měly být vyřešeny ve sjednané záruční době je jasné (ale důvody proč nebyly řešme jindy a jinak). Zaměřme se na výsledek. Potřebujeme, aby dveřní zavírač fungoval spolehlivě. Pokud to současný neumožňuje – vyměňme ho. Na trhu existuje celá řada dveřních zavíračů, které fungují spolehlivě bez ohledu na počasí nebo jakékoliv další vlivy (mimochodem takový dveřní zavírač prodává i výrobce toho současného a je jen o několik stokorun dražší). Pokud chceme mít jistotu, že dveře budou skutečně nehlučné, nevyhneme se instalaci tlumiče dovírání dveří. Na trhu jich existuje celá řada. Instalují se na dveře výtahů nebo na vstupní dveře ve školách nebo nemocnicích, kde je nízká hlučnost maximální prioritou. Takový hydraulický tlumič se nainstaluje na křídlo dveří a při dosažení vzdálenosti pro doraz, který zajišťuje zacvaknutí dveří, si tlumič dveře převezme a nehlučně je dotáhne do polohy úplného zavření. Jak takový tlumič funguje si můžete prohlédnout na následujícím videu:

Problémem není jenom hlučnost

Krom velké váhy a hlučnosti dveří jsou tu však další tři zásadní problémy, které jsou bohužel přehlíženy. Naše “nové” dveře mají zámek uzamykatelný ve třech bodech. To je pochopitelně v pořádku a naprosto chápu přínos v tom, že je tedy nelze zvenku snadno otevřít (museli byste totiž současně zatáhnout všechny tři jazýčky – což je teoreticky možné, ale technicky těžko proveditelné), ale v okamžiku, kdy tento zámek někdo zamkne (byť v dobré víře), zásadně narušuje požární bezpečnost v domě, protože v případě požáru se bez klíče ven z domu nedostaneme. Nouzové únikové cesty musí být přístupné komukoli – a to i tomu, kdo klíč nevlastní. Otevřít dveře musí být schopný kdokoli – i senioři, ženy a děti bez zvláštního úsilí. V případě zamčení dveří je toto naprosto vyloučeno. Dveře se tak mohou stát pastí, která může ohrozit životy. Vzhledem k tomu, že ve skleněných výplních je umístěno bezpečnostní sklo s drátěnou vložkou, je situace o to horší. Pokud lze dveře zamknout, musí být osazeny protipanickou klikou, která zamčené dveře okamžitě odemkne při otevírání zevnitř. Řada SVJ tento problém řeší tím, že dveře nechává osadit samozamykacími zámky, které po každém dovření dům zamknou (tím ho chrání před zloději), ale současně jsou dveře opatřeny dlouhou protipanickou klikou (madlem), která umožní okamžité odemčení a otevření dveří zevnitř (a to nejen při požáru, ale kdykoli, takže si nerozbijete nos při vycházení z domu, když vám škodolibý soused zamkne před nosem). Díky použití madla nemají s odemčením a otevřením dveří problémy ani děti nebo vozíčkáři.

Poslední problém má souvislost s modernizací domu jako takového. Je třeba si uvědomit, že veškeré úpravy a modernizace v domě by měly být součástí nějaké koncepce o rozvoji bydlení. Veškeré úpravy a modernizace děláme 35 let po kolaudaci domu a měly by být prováděny s tím vědomím, že by měly vydržet třeba dalších 20 let. Záplatováním a provizorními řešeními zbytečně plýtváme penězi a situace nás pak po několika neúspěšných pokusech stejně donutí instalovat kvalitní, dražší a nadčasové řešení. Chápu, že mnoho z obyvatel domu nepatří mezi příznivce moderních technologií, ale například otevírání dveří pomocí čipů patří dnes k naprostému standardu. Ve svém okolí neznám nový bytový dům, který by čipové otevírání dveří neměl. Řada starších domů k tomuto řešení přistoupila také už jen z důvodu ekonomických a organizačních (neničí se klíče, zámky, lze efektivně nastavit kdo a kdy má do domu nebo jeho konkrétních částí přístup, lze umožnit dočasný přístup do domu opravářům atd.). Je pro mě proto velkým zklamáním zjištění, že nejpoužívanější dveře v našem domě nejsou připraveny na elektronické otevírání (zadní vchody).

Dveře budeme nuceni stejně upravit tak, aby odpovídaly protipožárním předpisům – nechme tedy do dveří nainstalovat protipanickou kliku a nechme je upravit tak, abychom do nich mohli instalovat i technologii pro elektronické otevírání. Vyměňme dveřní zavírač za vhodnější typ, který dokáže odolávat změnám počasí a osaďme dveře i pneumatickým tlumičem, který minimalizuje jejich hlučnost. Tyto změny proveďme nejprve na jedněch konkrétních dveřích a pokud budeme se zvolenými komponenty spokojeni, instalujme je i na ostatní dveře v domě. Předejeme tak zbytečným nákladům a nepříjemným překvapením.

Označeno v Provozní záležitosti
Označeno s: , , , , , , , , , , , , , , ,