Včerejší konflikt v domě a zásah policie

Vážení sousedé, někteří z vás to pochopitelně vědí, protože je včerejší “situace” probudila naprosto stejně jako mě, ale ty, kteří bydlí ve vedlejším domě nebo ve vyšších patrech a byli vyslechnutí vzniklého incidentu ušetřeni, chci informovat o tom, že jeden z nájemníků v našem domě opět v brzkých ranních hodinách vyvolal konflikt u zadního vchodu do domu. Hlavním důvodem konfliktu byla opět “hlučnost” dveří a některých obyvatel domu, kteří zmíněného nájemníka “ruší” a ten se tak rozhodl celou situaci “řešit”. Na místo byla dokonce přivolána hlídka Policie ČR. Osobně mi dochází trpělivost, opravdu nestojím o to, aby mě v brzkých ranních hodinách budil zjevně opilý člověk, který sám dlouho do noci pořádá hlučné večírky a o několik dnů později začne šikanovat obyvatele domu za to, že si dovolí použít zadní vchod do domu v 5:30 a v odpoledních hodinách, pravděpodobně z nudy, pokřikuje na nového člena výboru, kteří se snaží ve svém volném čase pečovat o okolí domu.

Je pravdou, že starý výbor SVJ nevyřešil hlučnost dveří ani problém s jejich nedovíráním. Z části tak chápu zoufalství člověka, který musí rány způsobené zavíráním dveří poslouchat. Ale ani to jeho jednání nijak neomlouvá. Je na novém výboru SVJ, aby se začal tomuto probému věnovat a zjistil, jaké by bylo nejefektivnější řešení situace, která přispívá k vzniku řady konfliktů.

V první řadě je zde nutná součinnost představenstva družstva. Vzhledem k tomu, že tento nájemník vyvolává konflikty opakovaně a PČR nebyla v domě poprvé, bylo by na místě tohoto nájemníka upozornit na podmínky nájemní smlouvy a nutnost dodržování občanského zákoníku. V případě opakovaného porušení podmínek nájemní smlouvy a občanského zákoníku takovému nájemníkovi okamžitě vypovědět nájemní smlouvu. Vzhledem k tomu, že chování ukrajinsky hovořících obyvatel domu také nedosahuje běžných standardů, bylo by velmi vhodné je informovat základních pravidlech – jako je dodržování nočního klidu, neodhazování odpadků a nedopalků cigaret v okolí domu, důsledné zavírání dveří, dovírání dveří rukou tak, abychom předešli zvýšené hlučnosti. Věřím, že pokud je o těchto pravidlech někdo informuje, budou je dodržovat. Velmi pochybuji nad tím, že by tyto informace všichni ubytovaní dostávali od vlastníka bytové jednotky. Nezbývá tedy nic jiného, než abychom je o dodržování pravidel požádali sami.

Je možné řešit problém s ukrajinskou ubytovnou v našem domě?

Starý výbor nás na minulých shromážděních informoval o tom, že vlastník bytové jednotky byl opakovaně vyzván k tomu, aby sdělil přesný počet osob žijích v bytě, ale on tak tak neučinil. Takovou situaci je přece třeba řešit. Hodláme se smířit s tím, že někdo v našem domě provozuje ukrajinskou ubytovnu a my ostatní ji budeme tolerovat nebo dokonce sponzorovat?  Není tedy nic jednoduššího než 1) kontaktovat Odbor cizinecké policie, která může provést opakované šetření na místě a ověřit, zda-li všichni obyvatelé této bytové jednotky mají v pořádku povolení k pobytu. 2) Na základě zákona o svobodném přístupu k informacím 106/1999 Sb. se lze PČR dotázat, kolik osob bylo při zásahu v bytě ubytováno – na základě této informace vystavit nový evidenční list s odpovídajícím počtem osob. 3) Lze kontaktovat příslušný živnostenský odbor s dotazem, zda-li lze poskytovat ubytovací služby v nemovitosti, která za tímto účelem nebyla kolaudována a současně prověřit zda-li tyto ubytovací služby podléhají tzv. místnímu poplatku a zda-li je odváděn. 4) Dále by bylo vhodné prověřit, zda-li provozovatel “ubytovny” plní požadavky § 21a zákona č.258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví. Tyto požadavky by mohly pomoci zásadně zredukovat počet ubytovaných.

Označeno v Provozní záležitosti
Označeno s: , , , , , ,