Vážení sousedé, možná jste před nějakou dobou zaznamenali článek v části pro přihlášené uživatele, kde jsem se vám snažil velmi zjednodušenou formou představit možnosti tzv. chytré domácnosti. Zařízení, které lze v rámci chytré domácnosti propojit, je stále více. Spolu s tím rostou i možnosti, které nabízejí a co je velmi příjemné, klesá jejich pořizovací cena. Profitovat ze základních výhod chytré domácnosti lze dnes už i bez speciálních HUBů (které komunikují pomocí různých bezdrátových protokolů) s využitím cloudových řešení a domácí wifi. Cloud tak nahrazuje činnost HUBu a domácí wifi síť umožňuje komunikaci mezi zařízeními.
Čidla
Mezi nejpřínosnější, zejména z pohledu jakému druhu škod pomáhá zabránit, je záplavové čidlo. Únik vody patří spolu s požárem k největším strašákům v bytových domech. Když už k takové nepříjemné události dojde, je třeba se o ní dozvědět co možná nejdříve, aby bylo možno minimalizovat škody. V mnoha obchodech lze za několik stokorun zakoupit záplavová čidla, která na únik vody upozorní pronikavým pípáním. Pokud jste v tu dobu na dovolené nebo v práci, těžko tam takový alarm uslyšíte. Chytré čidlo nejen spustí audio signál, ale informaci o úniku vody si nenechá pro sebe. Prostřednictvím internetu se připojí do cloudu, který na tuto událost upozorní všechny nadefinované uživatele předem zvoleným způsobem a může dokonce spustit (opět přes internet) uzávěr vody, který ihned uzavře přívod vody do bytové jedotky. Pokud ve svém bytě nemáte elektronický uzávěr, můžete alespoň kontaktovat zástupce výboru nebo nouzový kontakt v domě, aby co nejrychleji provedl vypnutí odpovídající stoupačky. Samozřejmě pokud takový nouzový kontakt není doma, řešení se hledá velmi těžko (někdy je proto lepší mít takových kontaktů více než jen dva). Už jen z toho důvodu, že za 30 minut, než se konkrétní osoba dostaví do domu, mohou z prasklé přívodní hadičky vytéci stovky litrů vody.
Výhodou bezdrátových čidel je bezesporu i jejich výdrž. Záplavový senzor vám bude na jednu baterii sloužit přibližně 4 roky. Pokud energie čidla poklesne pod 20%, informuje vás o tom cloud oznámením na vašem mobilním telefonu a požádá vás o její výměnu.
Stejným způsobem jako záplavový senzor můžete v bytě využít i bezdrátový senzor pohybu, detektor kouře, oxidu uhelnatého nebo plynu. Naprosto běžné je i použití speciálního čidla pro detekci polohy dveří nebo oken. Vždy tak můžete mít přehled o tom, zda-li jste v bytě zavřeli všechna okna, nebo zda-li do bytu nepřišla nevítaná návštěva po dobu vaší nepřítomnosti.
Doposud zmíněné využití čidel se týkalo hlavně bezpečnosti a ochrany majetku. Tato čidla můžete využít i k něčemu úplně jinému – zpříjemnění vlastního bydlení. Mimo různých upozornění mohou čidla spouštět i tzv. scény – kdy jedno zařízení svým stavem ovlivní chování dalších zařízení. Používáte-li doma chytré žárovky, zásuvky nebo přímo chytré spotřebiče – jako jsou robotické vysavače, mohou čidla řídit jejich chování.
Scény
Pokud čidlo pohybu zaznamená, že pobýváte v určité místnosti, zabrání tomu, aby vás rušil robotický vysavač. Pokud se v noci vzbudíte, čidlo pohybu vám pomůže rozsvítit jen konkrétní chytrou žárovku (nebo jejich skupinu) v nastavené intenzitě, která je příjemná pro oči a nevzbudí další členy rodiny. Pokud nastane západ slunce, čidlo otevření dveří zajistí, že se chytrá žárovka v předsíni rozsvítí po vašem návratu domů. Světlo pak jednoduše zhasnete hlasovým povelem, bezdrátovým dotykovým vypínačem nebo tapnutím na displayi mobilního telefonu. Pokud teplota v nějaké místnosti poklesne pod zadanou hodnotu, bezdrátové termostatické hlavice se otočí na zadaný stupeň. Čidla poznají, že jste na dovolené nebo v zaměstnání a tak mohou udržovat teplotu níže, než ve vaší přítomnosti. Vy zbytečně neplýtváte a byt se po návratu rychleji vytopí (všichni víme, že vypínat topení v zimě by bylo v rozporu s vyhláškou). Stejným způsobem můžete ovlivnit spuštění čističky vzduchu, klimatizace, robotického vysavače, kávovaru nebo pračky. Chytré zásuvky dokáží spouštět “hloupá zařízení” jen tím, že se spustí podle předem nastaveného časového plánu, stisknutím tlačítka na displayi mobilního telefonu nebo po detekci konkrétní situace čidlem. Navíc sledují a zaznamenávají odběr energie. Mobilní aplikace pak z těchto dat spočítá a zobrazí přehled nákladů na elektrickou energii. Vy díky takové chytré zásuvce můžete zapínat a vypínat vánoční osvětlení. Navíc můžete ještě ušetřit, protože zásuvka osvětlení vypne buď v zadanou hodinu, nebo jakmile váš mobilní telefon pozná, že jdete spát.
Osvětlení
Samostatnou kapitolou je osvětlení. Intenzitu, barvu a rozsah osvětlení v bytě můžete přizpůsobit konkrétní denní době, náladě nebo ročnímu období. Pokud v zimních měsících trpíte nedostatkem světla, můžete vznikající melancholii zabránit vhodně zvolenou intenzitou a barvami světla. Speciální nastavení pro umocnění nálady při čtení nebo sledování domácího kina je v chytré domácnosti naprostou samozřejmostí.
Má význam si pořizovat vlastní HUB?
Používat chytré žárovky, zásuvky nebo čidla samozřemě můžete i bez HUBu jen připojením do cloudu, ale pokud dojde k výpadku proudu nebo bezdrátové sítě, přestane takový systém plnit svou funkci. Bez elektřiny nebo bezdrátové sítě vám senzory nemají jak odeslat zjištěné informace. Některé HUBy si v takové situaci dokáží snadno poradit. Mají totiž integrovaný náhradní zdroj a slot na SIMkartu. Připojí se tak k internetu pomocí LTE nebo odešlou potřebné informace na zvolená telefonní čísla SMS zprávou. Jednoduchá bezdrátová wi-fi čidla jsou také omezena dosahem konkrétní bezdrátové sítě (mnohdy je to sotva plocha bytu). Chcete-li pracovat s čidly, která jsou od sebe vzdálena desítky metrů, pravděpodobně si s domácí wi-fi sítí nevystačíte. Pro takový případ existují speciální čidla využívající speciální frekvence s mnohonásobně větším dosahem. Pomocí těchto komunikačních kanálů dokáže HUB komunikovat se záplavovým čidlem v technické místnosti v suterénu domu o deset pater níže stejně snadno jako s čidlem ve vedlejší místnosti. Velkou výhodou je, pokud je ke komunikaci využívána technologie, která vytváří tzv. mesh síť. Každý (aktivní) prvek takové sítě totiž předává signál dále a automaticky tak rozšiřuje dosah sítě. Pomocí několika takových prvků (se stálou dodávkou elektrického proudu), je tak možné rozšířit síť i po bytovém domě o několika vchodech. Bezdrátovým a dveřním senzorem tak můžete zabezpečit místnost pro uložení sekačky nebo zabezpečit záplavovými senzory místa, která nejsou pod běžnou denní kontrolou (technické místnosti v suterénu domu). V případě, že by došlo narušení prostoru nebo vyvolání alarmu vodou, mohou být prostřednictvím internetu a SMS zprávy ihned informováni všichni členové výboru nebo správce domu.
Zvládnu to nastavit sám?
Obrovskou výhodou cloudových řešení je jednoduchost. Připojit čidlo do cloudu zabere přibližně 2 minuty. Nastavení představuje pouhé stisknutí tlačítka pro spuštění párovacího módu a spuštění aplikace v mobilním telefonu. Vše se děje téměř automaticky. Na vás je jen pojmenování čidla v mobilní aplikaci a jeho umístění na správné místo v bytě (k tomu slouží několik hmoždinek nebo velmi kvalitní oboustranná páska, obojí je součástí balení). Jaké akce detekce vody, kouře, pohybu, otevření dveří, teploty vyvolá, už je jen na vás. Nastavení akcí a scén (zapnutí různých chytrých zařízení) závisí čistě na tom, jak jste s nadsázkou zhýčkaní. Na jedno důrazné varování bychom neměli zapomenout. Mít chytrou domácnost je velmi návykové!