Problém s holuby se prohlubuje

Vážení sousedé, jak mohu soudit z rozhovorů s některými z vás, nejsem jediný, koho trápí problém s holuby, kteří se ze střechy našeho domu přestěhovali na lodžii jednoho z neobývaných bytů v domě. Při rekonstrukci střechy bohužel nebyly instalovány zábrany, které by bránily hnízdit holubům v oknech výtahové strojovny nebo na stříškách nejvyšších lodžií. Holubi si tak naši střechu oblíbili, nejvíce je to asi patrné na přístupové cestě k zadnímu vchodu domu 882, kde se doslova brodíme v holubím trusu. Holubi se ze střechy přestěhovali na lodžii neobývaného bytu, kde dokonce vyvedli mladé. Holubi zde sedávají i na zábradlí nebo na okrajích zasklených lodžií v okolí. Celodenní vrkání, které začíná již v časných ranních hodinách, je pro ostatní obyvatele domu téměř nesnesitelné. Ač vám možná nějaký “zálesák, který všude byl a všechno zná” bude tvrdit, že měštští holubi jsou neškodní, rozhodně tomu nevěřte. Jeden holub vyprodukuje za rok průměrně 10-12 kg trusu. Tento trus  je zdrojem mikrobů, plísní, parazitů a nejrůznějších alergenů. Měští holubi se významně podílejí na přenosu řady nemocí, které jsou přenosné ze zvířat na člověka. Jde zejména o ornitózu, aviární tuberkulózu či salmonelózu. Holubi mohou být nositeli viru klíšťové encefalitidy či být nakaženi prvoky, kteří šíří trichomonády a toxoplasmózu. Tyto nemoci jsou pro člověka velmi nebezpečné. V tomto připadě neplatí, že onemocnění může mít fatální následky jen pro děti, staré lidi, těhotné ženy nebo osoby s narušenou imunitou, těžké následky totiž hrozí naprosto všem. Holubí trus vyvolává i alergické reakce, které mohou přerůst do anafylaktického šoku. Holubí trus je dokonce považován za nebezpečný odpad a bezpečně likvidovat ho mohou  pouze odborníci. Holubí trus tedy nepatří do běžného komunálního odpadu!

Jak problém s holuby vyřešit?

Jde o velmi komplikovaný problém. Holub je velmi inteligentní a umí se přizpůsobit. Nehnízdí jen tam, kde narazí na fyzickou zábranu. Je třeba myslet na to, že sítě ani zasklení lodžií nikoho před roztoči a nemocemi neochrání. Všechny nebezpečné látky přináší vzduch do bytových jednotek okny.

  1. V první řadě by se měl každý vlastník postarat o to, aby na jeho lodžii žádní holubi nehnízdili a neobtěžovali tak své okolí.
  2. Ti, kteří mají zasklené lodžie by měli okraje lodžií vybavit bodci (dají se zakoupit v každém hobymarketu a přilepit silikonem).
  3. Na jejich instalaci by měl myslet i výbor SVJ při plánování zateplení (umístit bodce na parapety oken ve společných prostorách).
  4. Přemnožené holuby je třeba odborně likvidovat – ve spolupráci s odbornými firmami (to pravidelně provádějí městské úřady (např. odchytem do speciálních klecí)).
  5. Stříšky nad lodžiemi v posledních patrech vybavit bodci, aby nedocházelo k zanášení holubího trusu do domu přímo z přístupové cesty.
  6. Přistupovou cestu do domu je potřeba pravidelně čistit (desinfikovat) – jinak si holubí záchod přinášíme do bytu všichni.
  7. Je třeba působit i na “dobré duše”, které chodí holuby přikrmovat, aby “chudáci” přežili zimu. Takoví lidé by si měli být vědomi, že svým jednáním sice zachrání holuba, ale mohou způsobit smrt člověka. Krmení holubů bohužel není na území hlavního města zakázáno, ale lze postihnout znečišťování veřejného prostranství, kterého se “přikrmovači holubů” dopouštějí.

Fotografie znečištění přístupové cesty

Jak sami vidíte, tak nedávno zrekonstruovaná (předražená) přístupová cesta k domu je poseta holubími exkrementy. Není to jen nehygienické, ale především krajně nebezpečné. Všichni si na botách přinášíme zárodky nebezpečných nemocí až do bytu.

Doporučené odkazy:
https://prazsky.denik.cz/zpravy_region/holubi-predstavuji-zdravotni-riziko-varuje-sef-hygieniku-20170627.html
https://radiozurnal.rozhlas.cz/jake-nebezpeci-nam-hrozi-od-holubu-6342066
https://www.novinky.cz/zena/zdravi/151843-trus-holubu-byva-vysoce-infekcni-a-plny-alergenu.html

Označeno v Provozní záležitosti
Označeno s: , , , , , , , , , , , , , , , ,