DŮLEŽITÉ: V Těšíkově ulici má nakonec vyrůst šest nových domů

Vážení sousedé, dne 22.10.2019 jsem se spolu s dalšími sousedy zúčastnil setkání občanů se zastupiteli v bývalém hotelu DUM. Na setkání byl prezentován návrh, který zpracoval architekt developera YIT ve spolupráci s obcí a magistrátem. Tento návrh má být objemovou studií, jejímž cílem je přiblížit občanům záměr výstavby v této lokalitě. Vizualizace objemové studie navrhuje jedno z možných řešení umístění plánovaných staveb, jejich rozsah a výšku, aby bylo možné si lépe představit, jak bude lokalita po dokončení výstavby pravděpodobně vypadat.

Kdo měl k dispozici informace o projektu před konáním setkání s občany?

Jak jsme se spolu s přítomnými občany dozvěděli. Detaily tohoto návrhu byly radnicí poskytnuty některým výborům SVJ  a představenstvům družstev v Imrychově a Dobevské ulici. Tak podstatný zásah do rázu našeho sídliště by měl být diskutován se všemi občany a nikoli předjednáván pouze s výbory SVJ a představenstvy.

Jak se totiž nakonec ukázalo, celá řada obyvatel Imrychovy, Dobevské a dalších dotčených ulic, se neměla vůbec možnost seznámit s podklady, o kterých se jednalo. Někteří se dokonce o konání setkání či záměru výstavby dozvěděli až po setkání. To už je bohužel pozdě.

Rád bych zdůraznil, že výbory SVJ jsou tu od řízení samosprávy domu, nikoli od toho, aby musely zastupovat obyvatele bytových jednotek v záležitostech, které ve většině případů nebylo možno na shromážděních ani prodiskutovat, natož odhlasovat. V mnoha domech se nesvolává mimořádné shromáždění ani kvůli zateplení domu a kvůli projednávání bytové výstavby už vůbec ne.

Partnerem obce tedy nemají být výbory SVJ, ale všichni občané! Úkolem výborů SVJ by mělo být především seznámení členů SVJ se záměrem obce a developerů ve věci výstavby. To, jestli tak učinily a jakým způsobem, to už je otázkou jejich svědomí.

Já osobně jsem obsah prezentace získal až den po konání setkání.

Průběh setkání

Přiznám se, že jsem se setkání se zastupiteli zúčastnil poprvé, proto mě velmi nepříjemně překvapil despektivní přístup starosty k občanům. Za dobu, kdy se aktivně věnuji veřejným tématům, jsem se s něčím takovým setkal poprvé. Dalším, neméně nepříjemným překvapením, pro mě bylo zjištění, že se setkání účastnilo velmi málo zastupitelů, povětšinou šlo o členy rady městské části Praha 12. Na dotaz jednoho z účastníků – zda-li byli ostatní zastupitelé informováni o konání tohoto setkání bylo místostarostkou Tylovou sděleno, že pozvánka byla zveřejněna na internetových stránkách obce i v Modřanských novinách. V tu chvíli jsem si pomyslel jen jedno: “paní místostarostko, to myslíte vážně? Vy, která jste ve své předvolební kampani hlásala transparentnost a to, že je potřeba konečně dělat něco pro lidi, nedokážete ani oficiálně pozvat své kolegy zastupitele, aby mohli bez ohledu na svou politickou příslušnost nad daným tématem diskutovat se svými voliči?” Takový přístup mě opravdu rozladil.

Nepříjemným překvapením ovšem ještě neměl být konec. Paní místostarostka Tylová začala prezentovat již avizovaný návrh – objemovou studii výstavby v Těšíkově ulici. Pro bližší pochopení toho, o čem je řeč si studii můžete prohlédnout v PDF souboru na následujícím odkazu.

Prezentaci studie ve formátu PDF si můžete stáhnout z internetových stránek Modranskenoviny.cz. (Předem varuji, že soubor má 125 MB, nestahujte ho přes mobilní připojení, ať si nevyčerpáte svůj FUP).

Jak to všechno začalo

Nejprve začněme tím, jak celá věc začala. Vezmeme to telegraficky. V době zhruba před šesti lety se objevila investorka, která měla v úmyslu vystavět bytový dům nad výměníkovou stanicí na rohu Imrychovy a Těšíkovy ulice. Z výstavby nakonec z finančních důvodů sešlo (informace si lze dohledat na facebooku nebo stránkách politických stran) a pozemek od původní investorky získala společnost YIT. Ta začala plánovat výstavbu nového bytového domu. S podobným záměrem přišla o něco později i developerská společnost Fisolta, která nejprve zakoupila pozemek vedle obchodu Norma a začala plánovat výstavbu bytového domu nad Normou. Budova Normy již patří Fisoltě, pozemek však stále patří do majetku Zařízení služeb pro Ministerstvo vnitra (platné k datu zveřejnění tohoto článku), proto není jasné, jak chce tato developerská společnost stavět, když jí pozemek, na kterém Norma stojí, nepatří. Celá řada občanů v Imrychově a Dobevské ulici se postavila na odpor plánované výstavbě. Dokonce došlo ke vzniku petice adresované radnici Prahy 12. Nyní, s odstupem několika let, přichází radnice Prahy 12 s “kompromisním” řešením, jak umožnit developerům stavět a zároveň vzít v úvahu hlavní argumenty občanů proti developerské výstavbě. Těmi jsou především přílišná blízkost nových domů ke stávající zástavbě a nedostatek parkovacích míst.

Ve vlastnictví developera je žlutě vyznačený miniaturní pozemek vedle pobočky řetězce Norma.

Proč radnice hledá kompromisní řešení?

Pokud se podíváte na majetkovou mapu území v okolí Těšíkovy ulice, zjistíte, že valná většina pozemků je zde obecních, magistrátních nebo patří do majetku MV. Jediným pozemkem, který lze opravdu zastavět je parcela, na které se nachází výměníková stanice. Ostatní pozemky bez součinnosti s radnicí, magistrátem a do vyřešení majetkových vztahů zastavět nelze. Co tedy radnici nutí k nějakému kompromisnímu řešení, když je jí již dlouhou dobu znám postoj občanů ke zahušťování výstavby a pozemky patří obci nebo magistrátu?

Vzhledem k rozložení politických sil na radnici je naprosto jasné jaké priority musí vedení radnice hájit. Pokud jste zaznamenali nedávnou tiskovou konferenci pražské koalice (2.10.2019), její obsah je k přečtení na internetových stránkách Pirátů, nejspíše už začínáte tušit. Pokud ve svém volebním programu slibujete větší dostupnost bydlení a byty nerostou na stromech, musíte přemýšlet, kde je vzít a kdo je bude financovat. Těch možností je celá spousta. Jednou z cest je svolit k zahušťování stávající výstavby.

Při rozhovorech s obyvateli Imrychovy ulice jsem zaslechl, že některé spoluobčany dokonce napadla myšlenka, jestli radnice nemá v úmyslu v tomto případě postupovat formou “něco za něco”. Když už nemá peníze na výstavbu bytů (stavba nové radnice něco stojí), mohla by poskytnout místo peněz pozemky a v odpovídající hodnotě získat od developera určitý počet bytů. To je ovšem divoká a ničím nepodložená spekulace a zmiňuji ji jen pro pořádek jako jeden z názorů.

Co by se tedy nakonec mělo stavět?

Z původního záměru developerů vystavět dva nové domy – jedním nad výměníkovou stanicí na počátku Těšíkovy ulice, druhým nad samoobsluhou Norma a rekontrukcí bývalého obchodního domu Unimarket, vzniklo nové řešení, které by oddálilo zástavbu od stávajících domů, ale za cenu toho, že místo dvou domů vznikne nakonec domů celkem šest. Při pozornějším pohledu na vizualizace objemové studie mě velmi zaujal počet pater těchto plánovaných domů. Místo dvou třináctipatrových domů by vznikly dva 10 patrové, jeden 12 patrový, jeden 14 patrový, jeden 4 patrový, jeden 2 patrový a jeden 1 patrový by zůstal bezezměny). Postavit nakonec místo dvou domů celkem šest, zastavět mnohem větší plochu, vytvořit podél Lhotecké ulice betonový monolit placených krytých garáží až do výšky dvou pater, je návrh vskutku originální a určitě se vyplatí. Otázkou zůstává komu! Vyplatí se občanům Kamýku a celé Prahy 12, nebo developerům?

Jaké problémy nový návrh přináší?

1. Kamýk dlouhodobě sužuje problém s parkováním a návrh tento problém řeší jen z části a to především formou placených garážových stání. U velké části bezplatných parkovacích míst není doposud jistá jejich proveditelnost.

Výstavbě by musel ustoupit parkovací dům v Těšíkově ulici a celé parkoviště, bez kterého si obyvatelé Imrychovy nebo Dobevské ulice svůj život už nedokáží řadu let představit. Jen v Těšíkově ulici a s ní sousedících parkoviších parkuje denně 190 automobilů.

Snaha zaparkovat v Imrychově nebo Dobevské ulici po 16:00 je naprosto marná. Někteří sousedé ve večerních hodinách hledají parkovací místo i v Daškově, Hasově a Zárubově ulici. Jedinou šancí k zaparkování je buď Těšíkova ulice nebo již zmíněné parkoviště u parkovacího domu. Toto parkoviště je z velké části obsazené už v denních hodinách nejen rezidenty, ale i studenty a návštěvníky Policejní akademie.

V návrhu je problém s nedostatkem parkovacích míst řešen poměrně divoce. Navrhuje změnit směr parkování z podélného na kolmý. Počítá s tím, že by došlo k vybudování parkovacích míst na místě současného svahu mezi Imrychovou ulicí a pozemkem ZŠ Zárubova. Jak jistě všichni víte, na tomto místě vede kolektor. Ve vizualizaci návrhu jsou jasně vidět parkovací místa navržená i v místech, které z hlediska bezpečnosti zcela jistě využít nelze – jde o parkovací místa v těsné blízkosti vjezdu na křižovatku s Lhoteckou ulicí nebo v místech křižovatky s Těšíkovou a Hasovou ulicí. Návrh překvapivě navrhuje vybudovat kolmá parkovací místa tam, kde už taková místa jsou.

Na první pohled je jasné, že pro vybudování kolmých parkovacích míst není v současné době v Imrychově ulici dostatek prostoru. Budování nových parkovacích míst by znamenalo likvidaci vzrostlých stromů a zeleně jako takové. Prezentovaný počet nových parkovacích míst na mě působí jako poměrně přehnaný. Změna směru parkování navíc přináší rizika větší nehodovosti. Otázkou také zůstává, kde by obyvatelé této ulice parkovali, pokud by došlo k výkopovým pracem z důvodu havárie v kolektoru.

Nad počtem nových parkovacích míst tedy visí velký otazník. Pokud by se nepodařilo zvýšit počet bezplatných parkovacích míst, obyvatelé Imrychovy ulice by byli nuceni parkovat buď ve vzdálenějších ulicích (Zárubova, Hasova, Daškova) nebo v placených garážích, které by vybudoval developer pod novou zástavbou. Toto řešení však není pro celou řadu obyvatel akceptovatelné. Parkovat ve vzdálenějších ulicích pouze rozšiřuje problém s parkováním na další ulice. Parkování v placených podzemních garážích by zase mělo za následek další zatížení rodinných rozpočtů.

Jen pro přehled uvádím tabulku parkovacích míst na sídlišti Kamýk
(ke sčítání došlo v noci dne 22.10.2019 ve 22:00, v 0:00 byla již obsazena všechna parkovací místa)

Název oblasti Počet míst celkem Z toho volných
Imrychova ulice 176 1
Těšíkova ulice 44 2
Parkoviště Těšíkova 126 2
Parkoviště vedle parkovacího domu 21 0

2. Likvidace zeleně za cenu nových parkovacích míst

Podle prezentovaného návrhu by značná část zeleně mezi ZŠ Zárubova a Imrychovou ulicí musela ustoupit budování nových parkovacích míst. Stejný osud by čekal i ostrůvky zeleně na počátku Imrychovy ulice. Podstatnou část zeleně by ukrojilo i vybudování kolmých parkovacích míst naproti mycí lince ÖMV a parkovišti u Penny Marketu.

Zelené plochy a vzrostlé stromy by nahradily zelené střechy nové výstavby a výsadba stromů do okolí betonového náměstí, které by vzniklo na místě bývalého obchodního domu UNImarket.

Výstavbě by musela ustoupit i čtyřicet let stará alej topolů, která sousedí s parkovištěm a Lhoteckou ulicí. Jestli by nově vysazené stromy čekal stejný osud jako stromy z náhradní výsadby (plocha pod vysokým napětím mezi Hasovou a Imrychovou ulicí), tzn. přežívání jen s pomocí občasného zavlažování z cisterny v letních měsících, není známo. Stejně tak není známo, kdo by se podílel nejen na udržování nových zelených ploch, ale i na udržování pořádku. Má na to naše obec dostatečné rezervy v rozpočtu?

Před několika lety proběhla revitalizace parku U Labe, která celkově stála 32 milionů korun. Do dnešního dne není v parku umístěna žádná kamera městského kamerového systému, ve večerních hodinách se zde scházejí opilci, kteří rozbíjejí láhve od alkoholu o asfaltové cesty a v nočních hodinách odpalují pyrotechniku, která budí celé sídliště. Nechybí zde ani vandalové, kteří malují na zdi blízkého parkovacího domu. V parku, v bezprostředním okolí laviček za provozovnou rychlého občerstvení se vrší odpadky, které na úklid čekají mnohdy i několik týdnů.

Nové odpadkové koše dopadly tak, že po dobu mnoha měsíců byl k dispozici pouze jeden. Ostatní byly zničeny (nejčastěji zapáleny) nebo odstraněny. Otázkou není jen něco vybudovat, ale mít dobře rozmyšleno jakým způsobem budu o vybudované pečovat a kdo to zaplatí. Vzhledem k často diskutovaným enviromentálním problémům, kterými se aktuálně zabývá celý svět, bych čekal trochu více – třeba návrh, který v sobě ponese i důraz na ekologii, energetickou soběstačnost, využití obnovitelných zdrojů – například ve formě solární energie pro osvětlení a snížení nákladů na provoz prostor občanské vybavenosti nebo využití deštové vody pro zavlažování, ze které by profitovala nejen nová zástavba, ale oblast celého sídliště Kamýk.

3. Jaký by byl osud drobných podnikatelů, kteří podnikají v obecních prostorách bývalého komplexu UNImarket?

Současný návrh sice řeší vybudování prostor občanské vybavenosti, ale zatím jen na papíře ve formě metrů čtverečních. Nikdo se doposud nezabýval tím, že někteří nájemci se díky obci museli z obecních prostor stěhovat již dvakrát (například kadeřnictví nebo ohňostroje). Pokud by došlo k likvidaci bývalého obchodního střediska, čekalo by je bud stěhování třetí nebo konec činnosti. Neméně důležité je zmínit, že v bývalém obchodním středisku bylo vybudováno centrum pro léčbu drogových závislostí. Ač měla celá řada občanů z centra obavy, podařilo se vybudovat něco, na co může být městská část náležitě pyšná. Centrum využívá jiný druh klientely, než které se obyvatelé báli. Provozovatel centra ve spolupráci s MP dokázal zajistit jeho bezproblémový chod a za to mu patří velké uznání. Pokud by došlo k demolici objektu, nebylo zatím nijak vysvětleno, jakým způsobem by se to dotklo Adiktologického centra a zda-li by mu byla nabídnuta odpovídající náhrada. Pochopitelně vybudování centra s sebou neslo celou řadu investic, které by takto přišly vniveč.

4. Dlouhotrvající problém občanské vybavenosti sídliště Kamýk

Celá řada obyvatel sídliště Kamýk (včetně mě) si dlouhodobě stěžuje na nízkou občanskou vybavenost. Na jednu stranu máme ve svém okolí řadu nákupních možností u velkých řetězců – jako jsou Penny, Lidl, Billa a Kaufland. Pokud ale hledáte služby nebo specializované obchody, musíte často cestovat až na Sofijské náměstí nebo blíže do centra města. V prodejnách řetězců jsou fronty už od odpoledních hodin. Nákup v Kauflandu mnohdy znamená stát i déle než půl hodiny jen ve frontě na pokladnu. Pokud by díky nové výstavbě došlo k takřka zdvojnásobení počtu obyvatel sídliště Kamýk, situace by se dozajista ještě zhoršila. Obchody nápory zákazníků těžko zvládají už dnes. Sami si vzpomeňte, kolik času trávíte na pobočce České pošty na Sofijském náměstí. Po zavedení nového vyvolávacího systému se situace ještě zhoršila. Celá oblast sídliště Kamýk původně měla svou vlastní pobočku pošty v Zárubově ulici. Ta však byla v porevoluční době zrušena. Celá řada obyvatel by novou pobočku pošty uvítala (na toto téma se jistou dobu dost diskutovalo na facebooku fanoušků Modřan). Obecně naše čtvrť bojuje s nedostatkem lékařů specialistů. Objednací lhůty jsou tak mnohaměsíční. Stomatologů je takový nedostatek, že mnozí z nás musí kvůli zdravotní péči cestovat přes půlku města. Na sídlišti Kamýk chybí kvalitní restaurace nebo kavárna, zcela chybí místo pro setkávání rodičů s dětmi, jediné takové centrum – MC Balónek působí v Durychově ulici a nad jeho budoucností se smráká.

Navrhovaný rozsah prostor ke zlepšení občanské vybavenosti je tedy naprosto minimální v poměru k očekávanému nárůstu počtu obyvatel. Po dokončení další bytové výstavby by situace byla neúnosná a měla by negativní vliv na kvalitu života obyvatel celé městské části!

Nejzajímavější část setkání s občany

Největší překvapení celého večera však mělo teprve přijít. Díky příspěvku jednoho z diskutujících se přítomní občané dozvěděli, že rada městské části schválila jednomyslně na svém jednání již dne 10.10.2019 (tedy 13 dní před veřejnou diskuzí s občany a a niž by znala jejich stanovisko) podnět městské části Praha 12 na změnu Územního plánu sídelního útvaru hl. m. Prahy na pozemcích parc. č. 1859/238, 1859/239, 1859/251 a dalších v k. ú. Kamýk mezi ulicemi Lhotecká, Těšíkova a Imrychova.

Podle mého názoru jde o postup unáhlený !

Co to ve skutečnosti znamená? Touto změnou by došlo ke změně koeficientů výstavby na dotčených pozemcích. V překladu to znamená, že by se na těchto pozemcích mohlo nově stavět více než doposud. To, jestli je toto rozhodnutí v zájmu občanů už nechávám pochopitelně na vás.

Neméně zajímavé bylo i to, že paní místostarostka Tylová, která se v předvolební kampani profilovala jako politička, která stojí proti developerům a zahušťování naší městské části, všem oznámila, že bojovat s developery je vlastně zbytečné. Pomyslel jsem si, kolik voličů si její slova okamžitě vyloží jako naprostou zradu ideí, které doposud prosazovala.

Z jednotlivých vystoupení občanů bylo jasně vidět, že místní obyvatelé si žádnou další výstavbu nepřejí. Už dlouhé roky žijí ve stabilizovaném území. Představa, že by se o už tak skromné místní poměry měli dělit s novými sousedy, kterých by podle předběžných propočtů mělo být stejně jako již stávajících obyvatel, je pro ně naprosto nemyslitelné.

Co můžeme dělat?

Se stejným problémem jako my se nedávno potýkali i obyvatelé Zárubovy ulice. Zde, nad obchodním centrem ve Vosátkově ulici, měly vyrůst dva mnohapatrové bytové domy. Díky angažovanosti občanů, jejich iniciativě, která nakonec vedla i založení spolku a vytrvalému tlaku na radnici se podařilo stavbě zabránit. Ministerstvo pro místní rozvoj zabránilo této výstavbě z toho důvodu, že oba domy jsou příliš vysoké a neodpovídají tak platnému územnímu plánu. Resort svým verdiktem zvrátil závazné stanovisko magistrátního odboru územního rozvoje z loňského listopadu.

1. Nebuďte lhostejní a angažujte se!

V první řadě bychom tedy neměli být lhostejní k tomu, co se v našem okolí děje. I pokud nejste obyvateli Imrychovy, Dobevské nebo Těšíkovy ulice, týká se vás tento problém naprosto stejně jako nás ostatních. V budoucnu se nový záměr výstavby může bezprostředně týkat i vás. Tak jako my jsme solidárně podpořili své sousedy ze Zárubovy ulice, věříme že oni, ale i mnozí další, podpoří nás! Informujte tedy všechny své známé a přátele z Prahy 12 o současné situaci a požádejte je o pomoc a podporu.

2. Zabraňme zbrklým a nepromyšleným změnám územního plánu

Postavme se proti změnám územního plánu, které byly připraveny bez našeho vědomí a bez toho, aby byly projednány v komisích a s občany.

3. Nedovolme obci ani magistrátu umožnit developerům stavět na obecních a magistrátních pozemcích!

Dokud pozemky vlastníme (jsou majetkem obce nebo hlavního města), nikdo na nich stavět nemůže.

4. Bojujme proti zahušťování sídlišť a přehnané spolupráci radnice s developery svou osobní účastí na jednání zastupitelstva

Zúčastněte se spolu se svými sousedy jednání zastupitelstva, buďte občansky aktivní, interpelujte zastupitele a pokládejte otázky! Trvejte na tom, aby zastupitelé jednali v zájmu občanů a nikoli v zájmu developerů nebo zájmu svém vlastním!

5. Upozorněte na tento problém média

Máte-li přátele, kteří pracují v médiích, informujte je o našem boji. Pokud v médiích sami pracujete, věnujte se tomuto tématu osobně. Iniciujte natáčení reportáží o přístupu radnice k zahušťování zástavby. Negativní publicita politikům neprospívá a může pomoci ve změně jejich postoje.

Mimořádné jednání zastupitelstva

Opoziční zastupitelé usilují o svolání mimořádného jednání zastupitelstva, které by se zabývalo otázkou výstavby v Těšíkově ulici. Snažte se získat co nejvíce sousedů, kteří se jednání zastupitelstva spolu s vámi zúčastní. Přijďte interpelovat zastupitele, kteří prosazují návrhy, které vám mohou zkomplikovat život, snížit hodnotu vašeho majetku, snížit hodnotu kvality vašeho života. O termínu konání zastupitelstva informujte své sousedy na domovních vývěskách, ověřte si, zda-li na jednání nezapomněli a osobně se ho zúčastní.

Další odkazy:

Označeno v Novinky v městské části, Oznámení
Označeno s: , , , , , , , , , , , , , , ,