Víte jak snadno snížit množství světla a tepla v komoře?

Vážení sousedé, pokud jste uvažovali o tom, jak efektivně snížit teplotu a množství dopadajících slunečních paprsků do interiéru vaší komory v mezipatře, jistě vás napadla možnost instalace rolety nebo žaluzie na okno. Rolety a žaluzie patří mezi ty nejběžnější způsoby, jak zabránit oslunění místnosti, ale efektivita takového řešení není vždy taková, jakou očekáváme. Sám jsem obě varianty vyzkoušel a s výsledkem jsem nebyl spokojený.

V tomto případě dokáže odrazná fólie na okně pomoci zabránit vstupu 88% sluneční energie. 55% energie se ihned odrazí, 33% je absorbováno skleněnou výplní. 12% prochází do interiéru.

Nedávno jsem měl možnost vyzkoušet moderní okenní folii, kterou lze použít jako náhradu nebo i jako doplněk již instalovaných žaluzií a byl jsem velmi příjemně překvapen výsledkem. Folii na okno lze nalepit oběma možnými způsoby – jak suchou, tak mokrou metodou. Já jsem zvolil mokrou metodu, při které nalepení folie trvalo přibližně 10 minut. Tato metoda umožňuje snadno opravit špatnou pozici folie a eliminovat vznik bublin. Postupuje se tradiční stromečkovou technikou. Přebytečnou folii stačí na krajích skleněné výplně oříznout pomocí řezáku na koberce.

Sortiment folií je bohatý. Můžete si vybrat od běžných zatemňovacích folií (fungují podobně jako sluneční brýle) až po speciální odrážecí folie, které obsahují UV, IR filtry a dokáží odrazit velkou část tepelné energie. Ceny těchto folií se podle typu pohybují od 50 Kč za m (při šířce 50 cm) až po 350 Kč za m (při šířce 50-90 cm). Odrážecí folie s filtry bývá nejčastěji stříbrná a neprůhledná. Z vnější strany tedy působí jako zrcadlo. Pro tento efekt (tzv. efekt polopropustného zrcadla) se často používá pro zvýšení soukromí v přízemních bytech nebo pokud nechcete přijít o soukromí při provádění revitalizace domu. Samolepící reflexní folie lze v různé kvalitě zakoupit i na zahraničních e-shopech (s dopravou zdarma) do 20 USD).

Označeno v Tipy
Označeno s: , , , , ,