Vážení sousedé, každý z vás jistě zaslechl slovo nanotechnologie. Ne každý ovšem ví, co takové slovo znamená a co tato moderní technologie přináší do běžného praktického života. Jako nanotechnologie se obecně označuje technický obor, který se zabývá tvorbou a využíváním technologií v měřítku řádově nanometrů (obvykle cca 1–100 nm), tzn. 10−9 m (miliardtiny metru), což je přibližně tisícina tloušťky lidského vlasu. Tento obor manipuluje s jednotlivými atomy tak, aby vznikaly látky a materiály s netradičními vlastnostmi, nebo objekty složené z jednotlivých atomů. Příkladem takových netradičních vlastností je například efekt lotosového květu, který známe z přírody. Voda z rostlin využívajících tohoto efektu okamžitě stéká, protože má jen velmi malý kontakt s povrchem a rostlina tak zůstává stále čistá. Právě těchto vlastností se podařilo uměle docílit pomocí nanoimpregnace – roztoku nanočástic oxidu křemičitého (SiO2). Jaké jsou možnosti využití nanoimpregnace v praktickém životě? Po pravdě řečeno obrovské. Pomocí nanoimpregnace můžete ošetřit jakýkoli textil nebo kůži tak, že dokonale odpuzuje vodu i nečistoty. Stejným způsobem můžete ošetřit i nejrůznější povrchy – sklo, kov, dřevo, plasty, korek, přírodní kámen nebo dokonce beton. Obrovskou výhodou nanoimpregnace je dlouhodobost účinku. V případě použití na textil přečká i pravidelné praní. Nesporná je i úspora při údržbě, kterou nově získané vlastnosti materiálu přinášejí.
Ze své osobní zkušenosti mohu potvrdit, že nanoimpregnaci velmi oceníte při ošetření nejen trekového oblečení, ale i u sportovní obuvi. Prodyšné běžecké boty se pak nepromočí ani když běžíte mokrou trávou nebo omylem proběhnete louží. Použijete-li nanoimpregnaci na jinak neošetřené dřevo, prodloužíte tak několikanásobně jeho životnost v exteriéru. Velký potenciál má i možnost použití nanoimpregnace na omítky nebo beton. V mnoha odborných článcích se můžete dočíst, že je doporučeno ošetřit nanoimpregnací i nové omítky revitalizovaných domů. Taková omítka odpuzuje vodu při dešti a zůstává naprosto suchá. Nanoimpregnace tak brání vzniku plísní a růstu řas. V případě betonu nanoimpregnace naprosto dokonale odpuzuje vodu, která se nevpíjí do betonového povrchu. Tuto vlastnost oceníte zejména v zimních měsících, kdy částečně se vsakující voda na betonovém povrchu zamrzá a hrozí zde riziko uklouznutí. Betonový povrch ošetřený nanoimpregnací stačí zamést.Odpadá pak neekologické solení nebo podkluzující posypová drť.
Nanoimpregnaci na našem trhu prodává celá řada firem. Při volbě toho nejvhodnějšího prostředku myslete na to, že neexistuje univerzální přípravek na všechny povrchy. Každý z povrchů má svá specifika a vyžaduje odlišné médium, které nese nanočástice. Důležitým kritériem u členění povrchů je jejich nasákavost – nasákavé povrchy používají médium na jiné bázi než nenasákavé. Renomovaní výrobci poskytují vzorky svých prostředků, můžete si tak jejich vlastnosti vyzkoušet a nekupovat zajíce v pytli. Když už si pořizujete nanoimpregnaci, rozhodně se vyplatí zakoupit větší balení (1 litrové balení nanoimpregnace na boty vám vystačí na 10 párů). U některých povrchů je třeba k docílení požadovaného efektu provést nástřik opakovaně. Chcete-li ušetřit, můžete si nanoimpregnaci pořídit spolu se svými sousedy (zakoupit společně 3 litrové nebo 5 litrové balení a přípravek si rozdělit).
Moje zkušenost s nanoimpregnací:
Nanoimpregnaci jsem si pořídil před několika měsíci pro ochranu sportovní obuvi před vodou a nečistotami. U lehkých běžeckých bot se síťovinou jsem provedl jeden důkladný nástřik a nechal boty dokonale zaschnout (je třeba impregnovat i kaničky a jazyky. Za 3 měsíce používání se boty zatím ani jednou nepromočily, přestože jsem v nich chodil/běhal mokrou trávou nebo omylem šlápnul do louže. Překvapivě na botách skutečně nezůstávají nečistoty jako prach nebo bahno. Nanoimpregnaci jsem vyzkoušel použít i na jiné nasákavé povrchy – na beton a dřevo. V obou případech mě překvapilo, že nanoimpregnace skutečně zafungovala a oba materiály doposud vodu odpuzují. Sám jsem zvědavý, jak dlouho efekt u těchto materiálů vydrží. V případě betonu však bylo potřeba provést dva intenzivní nástřiky a povrch před aplikací velmi důkladně umýt (nejprve zamést, odmastit, umýt, vysušit).
Nanoimpregnaci lze použít i pro ochranu hladkých povrchů před mastnotou, skla před zašpiněním nebo zamlžováním. K tomu ovšem slouží speciální přípravky. Nanoimpregnaci lze použít i jako prostředek ochrany před moderními “umělci” (odstranění barvy nebo samolepky z ošetřeného povrchu je několikanásobně jednodušší).
Chcete-li si prohlédnout, jak vypadá aplikace nanoimpregnace a následný efekt na různých materiálech, prohlédněte si následující videa.