Začátek topné sezóny je určen vyhláškou Ministerstva průmyslu a obchodu č. 194/2007 Sb., která určuje její počátek na 1. září. (Tuto vyhlášku si můžete po přihlášení prostudovat na stránce s praktickými informacemi stejně tak jako řadu dalších dokumentů týkajících se např. rozpočítávání nákladů na vytápění). Zahájení topné sezóny je závislé nejen na datu, ale pochopitelně i na průměrné venkovní teplotě, která musí být po dva po sobě následující dny nižší než 13°C a nepředpokládá se pro následující den oteplení. Konec topné sezóny určuje stejná vyhláška. K ukončení dodávky tepelné energie dojde, neklesne-li teplota po dva po sobě následující dny pod 13° C a předpověď počasí neočekává pokles pod tuto hranici. Topná sezóna trvá maximálně do 31. května.
Na co bychom před počátkem topné sezóny neměli zapomenout?
Před zahájením topné sezóny je třeba provést běžnou vizuální kontrolu rozvodů a topných těles. Je třeba zkontrolovat, zda-li spoje na vedení nejeví známky poškození nebo netěsností (například namodralé nebo oranžové zabarvení na šroubení). Nezapomeneme zkontrolovat, zda-li pod radiátory nejsou zaschlé skvrny z odkapávající vody (možný příznak závady). Povolíme ventily topení alespoň na stupeň III, aby v radiátorech mohlo dostatečně proudit médium. Veškeré zjištěné závady na otopné soustavě hlásíme výboru SVJ. Před začátkem topné sezóny nebo na jejím počátku provedeme odvzdušnění radiátorů a toto odvzdušnění provedeme opět v následujících 7-14 dnech (kdy jsou pravděpodobně již odstraněny závady na topení u sousedů). Zkontrolujeme funkčnost termostatických hlavic a zvážíme použití programovatelných termostatických hlavic, které mohou značně zvýšit tepelný komfort v bytě a pomoci snížit náklady na vytápění. Nezapomeneme na to, že prach a nečistoty snižují výkon radiátorů, proto všechna topná tělesa důkladně zbavíme prachu. Nezapomeneme, že topná tělesa není vhodné zakrývat závěsy nebo nábytkem.
Proč závady na otopné soustavě hlásit výboru SVJ?
Je to jednoduché. Při opravě topení je často nutné vypustit médium z té větve soustavy, ve které byla zjištěna závada. Například kvůli výměně ventilu. Vypouštění vody nás stojí peníze, zároveň platíme za čas topenáře, který vodu vypustí. Je hloupost vypouštět vodu z otopné soustavy 3x týdně, když je možné opravy topení zkoordinovat mezi jednotlivými obyvateli domu tak, aby byla četnost a objem vypouštění minimální. Dalším důvodem je i to, že část otopné soustavy (až k radiátoru) patří do společných částí domu, radiátory (dle prohlášení vlastníka) patří do vlastnictví jednotlivých majitelů bytů – podle tohoto klíče se řídíme i při úhradě oprav zjištěných závad.
Přečtěte si také:
- Víte, jak snížit výdaje za topení? (přístup pouze pro registrované)
- Rozúčtování nákladů na vytápění od roku 2016 (přístup pouze pro registrované)
Kompletně zpracovanou problematiku vytápění, měření tepla a rozúčtování nákladů na teplo najdete na stránce Praktické informace v části pro registrované uživatele. Na téže stránce najdete i podrobný návod k termostatickým hlavicím instalovaným na našich radiátorech.